"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

Zdjęcie: Nabożeństwo Fatimskie przy figurze Matki Bożej z Nazaretu, Sulistrowiczki, 13.09.2023

Pragnę przypomnieć, że każda ideologia, każda doktryna i każda władza, która odrzuci Boga, wcześniej czy później odrzuci też godność człowieka i podepcze wszystkie jego prawa. Kto chce budować zjednoczoną Europę jako obszar prawa, pokoju i sprawiedliwości dla wszystkich zamieszkujących ją narodów i kultur wyłącznie w oparciu o czysty ludzki rozum, który nic nie chce wiedzieć o Bogu, ten nieodwołalnie poniesie klęskę i doprowadzi miliony ludzi do nowych nieszczęść. Widzieliśmy niejednokrotnie to, że ludzie, którzy odrzucają Boga jedynego nie są w stanie poczuć się swoimi braćmi. Bez wspólnego Ojca nie ma braterstwa.

Nie wolno zapominać, że u podstaw europejskiej cywilizacji było chrześcijaństwo i Ewangelia. To chrześcijaństwo ukształtowało Europę. Jeśli się korzenie chrześcijańskie odrzuci, to nie zostanie nic. Trzeba pamiętać, że każdy naród, każda cywilizacja i każda kultura najpierw murszeje, a potem nieodwołalnie ginie jeśli odejdzie od fundamentalnych zasad moralnych i religijnych, na których została zbudowana. Wypierając się Boga w istocie wypieramy się kultury europejskiej, której nie wolno - jak to się dziś powszechnie czyni - sprowadzać do cywilizacji techniki i handlu. Kultura pozbawiona sacrum, pozbawiona wymiaru transcendentalnego staje się w istocie pusta i wyzbyta z głębszego sensu.

O ile mi wiadomo 80% europejczyków przyznaje się do chrześcijaństwa, ale do władzy dochodzą ludzie, którzy się tego chrześcijaństwa wstydzą. Oni zdecydowali o tym, że z europejskiej konstytucji wyrzucono chrześcijaństwo i jest to dowód wstydu. Cywilizacja euroatlantycka to cywilizacja zbudowana na wartościach płynących z Chrystusowego krzyża. Musimy mieć świadomość, że będzie ona istnieć tak długo, jak długo ludzie w niej żyjący będą te wartości szanować. Bowiem to w krzyżu jest źródło sensu ludzkiego życia, to w krzyżu jest ludzka nadzieja, to w krzyżu jest oparcie dla wszystkich ludzkich praw i dla człowieczej godności. Człowiek, który kłania się krzyżowi nie musi się kłaniać żadnym bożkom, ideologiom czy partiom. Tylko takiego człowieka stać na moralną niezłomność.

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

 
Dom Rekolekcyjny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i modlitewnych.
 
  • Liczba miejsc: 24
  • Cena za dobę - z pełnym wyżywieniem: 100 zł / os.