"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

Ślężańskie lwy

Tradycja chrześcijańska na Ślęży liczy ponad 800 lat. Trafiło tu za sprawą sprowadzonych przez Piotra Włosta z Francji w XII wieku augustianów. To oni zbudowali tu pierwszy kościół, którego fragmenty apsydy można dziś podziwiać w udostępnionych do zwiedzania podziemiach. Trudno więc zrozumieć pojawiające się w prasie argumenty, że Ślężą – od zawsze pogańską górą - próbują dziś zawładnąć „uzurpatorzy". Podkreślmy, chrześcijaństwo trwa na Ślęży niezmiennie od prawie 9 wieków, a jego wyrazem jest nie tylko świątynia z chrześcijańskimi artefaktami na szczycie.

Weźmy ślężańskie lwy, które od wieków strzegą chrześcijańskiej wiary na tych terenach. Słowianie ich nie znali bo i skąd. Przybyły wraz z zakonnikami z Francji. Dziś spotkamy je w Sobótce i okolicach. Dwa dorodne okazy pilnują Starego Zamku, niezwykłego miejsca u podnóża góry zwanego „Ślężańskim Wawelem". Jadąc w stronę Sobótki nie sposób nie odwiedzić pamiętającej Piastów świątyni, do której wejdziemy przez unikatowy portal z Matką Bożą i uwaga, ze św. Stanisławem. Tak, tak! Z patronem Polski, którego kult przetrwał tu od co najmniej 1381 r. i za którego wstawiennictwem modli się nie tylko polscy mieszańcy tych ziem. Dlaczego kościół i prowadzący do niego portal są unikatowe? Bo kamienny budynek przetrwał w prawie niezmienionym stanie dziejowe zawieruchy, a wizerunek sceny z legendy o św. Stanisławie – orłów nad szczątkami Krakowskiego Biskupa na tle Wawelu lub Skałki - robi kolosalne wrażenie. Dlaczego? Bo to jednoznaczny symbol łączności tych ziem z tradycją piastowską.
Dla nieprzekonanych jeszcze jeden argument. Pierwotnym uposażeniem klasztoru był m.in. targ pod górą. Nie miał nazwy. Przed 1138 r. Władysław II Wygnaniec wraz z ojcem dokonali przeglądu i wyznaczenia posiadłości kanonickich. W ich granicach znajdowały się m.in. wymieniona po raz pierwszy w źródłach pisanych nazwa Sobótki. Dzięki zakonnikom powstała nazwa - Sobótka. Pochodzi ona od soboty, chrześcijańskiej nazwy wziętej z chrześcijańskiego kalendarza. Tak więc pochodzenie bardzo proste: w soboty odbywał się tu targ. Nie ma ona nic wspólnego ze zlotami czarownic, demonów i czego tam jeszcze.

I jeszcze jedno. Lokalny Kościół nie niszczy tradycji przedchrześcijańskiej. Przeciwnie, otwarcie promuje twórczo włączając ją z misterium Chrystusa. W Sulistrowiczkach każdego dnia dwa ślężańskie niedźwiadki podtrzymują ołtarz uczestnicząc w Mszy św. Zresztą nie tylko one. Jest to jasny wyraz szacunku, ale i chrześcijańskiej otwartości na wcześniejszą tradycję.

Do tego, że niektórym marginalnym środowiskom trudno zrozumieć fakt, że to chrześcijaństwo ukształtowało nasz region, i to ono, a nie tradycje pogańskie, miało zasadniczy udział w budowaniu państwowości polskiego Śląska i naszego kraju, trzeba się przyzwyczaić. Trudniej, kiedy ustawioną wcześniej dyskusję rozkręcają duże dolnośląskie media racząc odbiorców wypowiedziami specjalistów od Ufo.

Ks. Dr Ryszard Staszak
Kustosz kościoła na Ślęzy

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

 
Dom Rekolekcyjny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i modlitewnych.
 
  • Liczba miejsc: 24
  • Cena za dobę - z pełnym wyżywieniem: 70 zł / os.